Tým, že s vami chceme byť v neustálom kontakte a máme záujem vás informovať o všetkých našich aktivitách, rozhodli sme o zaradenie pravidelných blogov o Festivale letectva Piešťany. V tom dnešnom, pilotnom, sa budeme venovať prečo Festival letectva Piešťany vlastne vznikol.

Hlavným organizátorom Festivalu letectva Piešťany je Slovenská letecká agentúra Banská Bystrica a mnohým vŕta v hlave, prečo práve agentúra zo stredného Slovenska organizuje podujatie v kúpeľnom meste na západe. Odpoveď je jednoduchá a dnes na ňu odpovie riaditeľ Festivalu letectva Piešťany Hubert Štoksa.

Letisko opäť ožije

„Prvý letecký deň organizovaný na Slovensku sa datuje rokom 1914 a uskutočnil sa práve v Piešťanoch. Toto mesto má obrovskú leteckú históriu a aj samotné piešťanské letisko má výborné podmienky na organizáciu podujatia tohto tipu. Samozrejme má isté obmedzenia, konkrétne hovorím o dráhe, preto sa tam dajú usporiadať menšie, no o to kvalitnejšie letecké dni,“ vymenúva riaditeľ Festivalu letectva Piešťany Hubert Štoksa.

Vypočuli sme prosby fanúšikov

„Slovenská letecká agentúra organizuje aj Medzinárodné letecké dni SIAF a práve tam sme zaznamenali, že návštevníci by privítali aj iné ukážky lietadiel či jednotlivých letov. Na SIAF-e to nie je možné, pretože ide výhradne o vojenskú leteckú prehliadku, síce aj s hosťami z civilnej časti, ale väčšinou je to o vojakoch. Čiže tu hovoríme o striktných pravidlách, takže isté letové ukážky sa tam jednoducho nehodia a nemôžu tam byť zorganizované. Preto vzniklo podujatie festivalového charakteru- Festival letectva Piešťany a obnovili sme tak históriu piešťanského letiska, ktoré sme ,rozlietali´“, vysvetľuje Hubert Štoksa genézu tohto zámeru.

Odvážne plány

Prvý ročník Festivalu letectva Piešťany 2019 bol historicky spätý s výročím úmrtia Milana Rastislava Štefánika, ročník 2020 sa neuskutočnil kvôli pandémii Covid-19 a aktuálne pred organizátormi stojí rok 2021. „Chceme, aby to bolo jedinečné, aby sa skĺbila zábava pre malých, veľkých, odbornú verejnosť, ale aj laikov. Otvárame dvere aj leteckej výstave, ktorá v tomto regióne chýba a ponúkame vystavovateľom priestor zadarmo, kde majú možnosť ukázať sa a informovať o svojich aktivitách masu ľudí. Smutné je, že veľký záujem v tomto smere Slovensko zatiaľ nepreukázalo, naopak Česko vyvinulo enormné snahy. Verím však, že sa to v budúcich ročníkoch zmení, pretože by to bola škoda…,“ konštatuje na margo AEROSALÓNU, ktorý je súčasťou festivalu.

A tešiť sa môžeme aj laserovú a pyrotechnickú šou pod názvom NIGHT AIR SHOW, ktorá je v rámci Festivalu letectva Piešťany novinkou. Viac o tejto veľkolepej a jedinečnej prehliadke si povieme v ďalšom, samostatnom, blogu…

Ak máte nejaký tip na tému, ktorá by vás zaujímala, pokojne svoje podnety alebo postrehy píšte na mail: media@slla.sk

Facebook
YouTube
Instagram