O ich účasti na Festivale letectva v Piešťanoch sme vás ešte nestihli informovať a ich premiérové vystúpenie na Slovensku malo byť bonbónikom, ktorým vás potešíme a spríjemníme vám deň. Žiaľ, všetko je inak. Dnes ráno nás zasiahla smutná správa. Jeden z potvrdených účastníkov, hlavný pilot rumunskej akrobatickej skupiny Aerobatic Yakers, 55-ročný Dan Stefanescu, zahynul cez víkend po páde cvičného lietadla, ktoré malo podľa informácií poruchu motora. Dan zomrel pri tom, čo miloval. Pri akrobatických manévroch, ktoré dávali ich formácii život, a vďaka čomu si získali tisíce fanúšikov.

V mene celého organizačného tímu vyjadrujem rodine a pozostalým úprimnú sústrasť. Veľmi sme sa na túto akrobatickú skupinu tešili a oni sa tešili na Festival letectva do Piešťan. Dan bol lídrom formácie, preto predpokladáme, že po tejto tragickej udalosti svoje letecké pôsobenie v jednotlivých krajinách zrušia,” hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry.

Dan mal nalietaných viac ako 16 000 letových hodín, bol milovníkom akrobacie i leteckým inštruktorom na lietadle Boeing 737. „Bol oddaný lietaniu a hrdý na to, že spolu so svojím akrobatickým tímom mohol reprezentovať Rumunsko,“ píšu oficiálne rumunské zdroje.

Dan, česť Tvojej pamiatke.

Hladký let do nebeskej letky!