Na Festivale letectva nebude chýbať zastúpenie zo Slovenska. Na nebi sa predstavia známi slovenskí piloti na legendárnych československých výcvikových prúdových lietadlách L-29 Delfín. Jozef Pivarči vystúpi cez deň a Jozef Vaško predvedie svoj stroj nielen za vidna, ale aj v noci. Na statike budú môcť návštevníci už tradične obdivovať lietadlá L-39 Albatros a dopravné lietadlo L-410.

L-39 Albatros

Aero L-39 Albatros je prúdové podzvukové cvičné lietadlo vyvinuté v 60. rokoch v Česko-Slovensku. Ide o prvý typ cvičného prúdového lietadla druhej generácie, a ako jeden z prvých typov s dvojprúdovým motorom. L-39 sa stal jednotným cvičným lietadlom armád Varšavskej zmluvy (s výnimkou Poľska), v 70. a 80. rokoch bol v počte približne 2 800 kusov súčasťou leteckého parku letectiev troch desiatok štátov a zostáva najpoužívanejším prúdovým cvičným lietadlom na svete. L-39 Albatros je všestranné lietadlo určené pre základný, pokračovací aj bojový letecký výcvik vo verziách, ktoré umožňujú inštaláciu výzbroje. Môže byť použitý aj ako ľahké bojové lietadlo, obmedzene môže pôsobiť aj proti vzdušným cieľom. Vďaka skvelým letovým vlastnostiam a ľahkej ovládateľnosti je vhodný aj pre leteckú akrobaciu, ktorú s týmto typom predvádzala, napríklad slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy (1991 – 2004) alebo francúzsky Breitling Jet Team.

L- 410

L-410 je dopravné lietadlo určené na regionálnu dopravu. Je to hornoplošný samonosný jednoplošník. Konštrukciu trupu tvorí celokovová polškrupina, krídlo je dvojnosníkové, vybavené dvojštrbinovými klapkami a spojlermi. Pohonnú jednotku tvoria dva turbovrtuľové motory Walter M 601 a vrtule Avia V 508 alebo V 510 – vrtule stálych obrátok s možnosťou praporovania a reverzu. Elektrická sústava sa napája jednosmerným napätím 28 V. Lietadlo je vybavené hlavnou a záložnou hydraulickou sústavou. Podvozok sa zaťahuje hydraulicky. Stroj je schopný pristávať na malých a neupravených letiskách a je schopný prevádzky v extrémnych podmienkach od +50 °C do −40 °C. Je certifikovaný na let podľa prístrojov (IFR) a presné priblíženie ILS CAT 1.

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach:

Facebook
YouTube
Instagram

Vstupenky na túto unikátnu akciu sú už v predpredaji dostupné tu: