Ako všetci dobre vieme, tohtoročný Festival letectva Piešťany 2021 mala otvoriť veľkolepá NIGHT AIRSHOW, no okolnosti súvisiace s pandémiou to zmarili. My však rozhodne nezaháľame a jedinečnú nočnú šou na oblohe chystáme v plnom prúde už teraz!

Slovenská letecká agentúra, ktorá je organizátorom Festivalu letectva Piešťany nespí na vavrínoch a s ročným predstihom už pripravuje NIGHT AIRSHOW v Piešťanoch na rok 2022. Pred pár dňami sme boli na letisku v Žiline súčasťou montáže podkrídlových prídavných nádrží  s implementovanými vysokovýkonnými laserovými efektmi od spoločnosti Kvant na podzvukové cvičné prúdové lietadlo L-29 Delfín od spoločnosti L29.SK s.r.o. Riaditeľovi FLP sa tak splnil dlhoročný sen o lietadlách, ktoré „brázdia“ oblohu s laserovými efektmi a svoje veľké finále predvedú na FLP 2022.

S myšlienkou nočnej leteckej šou sa pohrávam už približne štyri roky a tým, že na letisku Piešťany môžeme využiť pyrotechniku či laserové efekty, tak naša voľba bola jasná. Festival letectva Piešťany 2022 otvorí NIGHT AIRSHOW a pripravujeme sa na to už teraz, s ročným predstihom,“ nešetril nadšením Hubert Štoksa, ktorému k dokonalému celku pomáha aj firma KVANT, ktorá je v oblasti laserov slovenským lídrom.

Test obstál

Pri skúške laserovej techniky na lietadle L-29 Delfín sa rátalo aj s tým, že technika nápor vo vzduchu neunesie a stať sa môže všeličo. Lenže tým, že spolupracujeme s najlepšími, obavy neboli na mieste a všetko išlo podľa plánov, ba priam nad očakávania. „OPSL technológia s výstupným výkonom 8 Wattov musela počas testu vydržať rýchlosť približne 560 km/h, preťaženie 7G či zdolať vibrácie, ktoré vplývali rovnako ako na „telo“ konštrukcie tak aj na vonkajšie odrazové sklíčko. Samozrejmosťou musí byť odolnosť voči vode či chladenie v uzavretom priestore nakoľko laserový modul pri prevádzke produkuje množstvo tepla, ktoré sa musí pre správne fungovanie odvádzať. Vyššie spomínané prídavné nádrže s vysokovýkonnými laserovými efektmi obsahujú samostatné napájanie. Je v nich na mieru vyrobená lítiová batéria, ktorá je nadimenzovaná na 2-hodinovu prevádzku a tak sa s prehľadom toto zariadenie postará o dokonalý zážitok z laserovej show. Laser aj s konštrukciou váži 10kg a jeho zelena – vlnová dĺžka činí 532nm spolu s vykresľovacími skenermi s rýchlosťou 35kpps, tá totiž dokáže vykresliť akúkoľvek grafiku či efekt,“ píše o tejto skúške laserov portál www.letectvosr.sk.

Z toho, že všetko dopadlo podľa predstáv, sa tešili všetky zúčastnené strany. „Naša testovacia skúška v Žiline teda ukázala, že NIGHT AIRSHOW 2022, ktorá bude súčasťou Festivalu letectva Piešťany 2022 skutočne odprezentuje prvé podzvukové lietadlo, ktoré bude mať namontované pod krídlami vysokovýkonné laserové efekty. Pre všetkých je to teda poriadna výzva a už teraz sa tešíme na máj 2022, kedy to so západom slnka veľkolepo odštartujeme,“ hovorí na záver nadšene riaditeľ FLP.

Facebook
YouTube
Instagram