Ak radi obdivujete historické lietadlá mali by ste zbystriť pozornosť. Letisko v Piešťanoch zmení v dňoch 8. až 10. mája svoju podobu a pripomenie, ako to kedysi vyzeralo na bojisku počas 1. a 2. svetovej vojny. Atmosféru umocní aj originálna letová skupina, ktorá ponúka jedinečnú príležitosť vidieť ukážky bojovej činnosti v podaní replík historických lietadiel. Atraktívne vzdušné súboje, ale aj pozemná časť spolu s pyrotechnickými efektmi a streľbou, istotne ulahodia očiam nejedného zvedavého fanúšika lietania.

“Predstavenie skupiny Pterodactyl Flight pôsobí veľmi realisticky. Je koncipované ako intenzívne stretnutie dvoch armád, ktoré sa snaží priblížiť divákom surovosť vojnového besnenia prvej svetovej vojny a zároveň vzdať hold obetiam na oboch stranách konfliktu. Skupina sa po prvý raz predstavila na Slovenskom nebi v rámci Medzinárodných leteckých dní SIAF 2017,” približuje Jaroslav Švacho z mediálneho tímu FLP 2020.

Spoločnosť Pterodactyl Ltd. produkuje repliky historických lietadiel z obdobia I. a II. svetovej vojny. Repliky sú stavané v kategórii ultraľahkých lietadiel metódou drevené krídlo, zvárané prepážky a plátenný poťah. Letová skupina Pterodactyl Flight ich dôkladne testuje pre následnú sériovú výrobu. Zároveň ich predvádza v rámci vzdušných súbojov na leteckých dňoch a iných podujatiach doma aj v zahraničí.

Aké historické stroje uvidia v podaní tohto účastníka návštevníci FLP?

S.E.5a – jednomiestne stíhacie lietadlo

Ide o dvojplošník vystužený oceľovými lanami zmenšený na 75-percent veľkosti originálu. Trup je v porovnaní s celodrevenou konštrukciou originálu vytvorený zo zváraných oceľových trubiek.

Fokker E-III – jednomiestne stíhacie lietadlo

Ide o strednoplošník vystužený oceľovými lanami a zmenšený na 75 – percent veľkosti predlohy. Na rozdiel od originálu je krídlo drevené s profilom Göttingen 396.modif. a lietadlo je ovládané klasickými krídelkami. Stroj s nápisom na kryte motoru „FRECHDACHS“ patril k letke Jasta 5 a bol pilotovaný nemeckým stíhacím esom Karl Hanz Müllerom.

Sopwith 1½ Strutter – dvojmiestne, prieskumno-stíhacie lietadlo

Replika predstavuje dvojplošník vystužený oceľovými lanami zmenšený na 85-percent pôvodnej veľkosti. V porovnaní s originálom, replika nemá odklopné aerodynamické brzdy, ktoré mal originál na odtokovej hrane pri koreni spodného krídla.

Dr. I – legendárny stíhací trojplošník

Túto repliku si sám postavil a pilotuje František Hadrava. Ako záložné lietadlo bude pripravený dvojplošník Fokker DVII vo farbách Rudolfa Starka. Lietadlá predvedú za letu skúsení piloti Peter Svoboda, pilot Martin Vecko, František Hadrava, Miroslav Špaček, Miroslav Bouda (záloha pre Fokker DVII) a pilotka Radka Máchová.

Ak patríte medzi obdivovateľov historických lietadiel určite nevynechajte FLP v dňoch 8.-10. mája 2020. A ak máte prípadne záujem a dostatok peňazí na účte, môže byť takáto lietajúca replika v budúcnosti možno aj vašim splneným snom.

Zdroj: Peter Svoboda, www.pterodactyl-flight.cz a https://www.facebook.com/pterodactyl.cz/

Facebook
YouTube
Instagram