POPIS

Prvé správy v západnej tlači o tomto lietadle sa objavili v roku 1979, keď boli identifikované fotografie, ktoré urobil americký špionážny satelit nad skúšobným centrom RAMENSKOJE. V roku 1987 dostalo toto lietadlo kódové označenie NATO – FULCRUM.

Mig-29 je dvojmotorový, nadzvukový dolnoplošník, ktorý dokáže efektívne pôsobiť na vzdušné i pozemné ciele. MiG-29 je vyzbrojený vstavaným 30mm kanónom GŠ-30L, ktorý svojou hmotnosťou(46kg) patrí medzi najľahšie zbrane vo svojej kategórii na svete.

Verzia AS/UBS je modernizovaná jednomiestna/dvojmiestna stíhačka pre Vzdušné sily Ozbrojených síl armády Slovenskej republiky s vybavením odpovedajúcim štandardu NATO a ICAO.

MANÉVROVACIE SCHOPNOSTI

MiG-29 má vynikajúce manévrovacie možnosti a to hlavne v blízkom vzdušnom boji(dogfighting) kde môže pilot využiť manévre na nízkych rýchlostiach s veľkými uhlami nábehu a extrémne výkonné motory.

ÚČASŤ NA LETECKÝCH DŇOCH NA SLOVENSKU

Lietadlo MiG-29 je pravidelným účastníkom SIAF.
Od vzniku samostatnej Slovenskej Republiky a samostatných vzdušných síl sa ako display piloti na type MiG-29 vystriedali: Jozef Dunaj, Ivan Hůlek, Jozef Dobrotka, Ján Pintér, Dušan Paulíček, Peter Veľký, Martin Hronec, Marián Bukovský, Martin Kuterka

Fotogaléria