Čerešničkou leteckých podujatí bývajú bezpochyby „nebeskí blázni“, ktorí dokážu so svojimi lietadlami vykonávať pred očami divákov neuveriteľné kúsky. Aj program Festivalu letectva v Piešťanoch bude 6. až 8. mája nabitý vynikajúcimi číslami v podaní svetových pánov pilotov. Okrem akrobatických velikánov, Zoltána Veresa z Maďarska, Mareka Choima z Poľska či Martina Šonku z Českej republiky, sa predstaví aj Kairys Jurgis z Litvy na Suchoji Su-31.

Meno litovského akrobatického pilota vám môže byť dobre známe z Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016. Tento rok mieri so svojimi jedinečnými manévrami na piešťanské letisko, aby opäť potvrdil, že patrí medzi elitných akrobatických pilotov. Kombinácia jeho zručností a skúseností robí z Jurgisa jedného z najpôsobivejších pilotov na najvyššej úrovni. Na leteckých dňoch po celom svete je známy i tým, že zakaždým predvedie niečo nové a vzrušujúce.

Jurgis má bohatú zbierku ocenení z rôznych medzinárodných súťaží. Je držiteľom viacerých medailí z majstrovstiev sveta v akrobacii vo voľnom štýle, dvakrát sa stal celkovým šampiónom svetovej Grand Prix v akrobacii. V roku 2003 vyhral prvé preteky Red Bull Air Race v rakúskom Zeltwegu.

Pomohol vyvinúť akrobatické lietadlá Suchoj Su-26, Su-29 a Su-31, na ktorom priletí aj do Piešťan. Jeho najznámejším kúskom je lietanie naruby popod most nad riekou Nemunas v litovskom meste Kaunase. Na svojom konte má zapísaný aj let popod všetky mosty nachádzajúce sa nad riekou Neris v hlavnom meste Litvy, vo Vilniuse.

Narodil sa dňa 6. mája 1952 v Sharipove, Krasnojarsku na Sibíri. O lietanie sa začal zaujímať už v detstve, keď chodil do školy. Fascinovalo ho vtáctvo i lietadlá a dúfal, že raz sa tam hore vznesie aj on.  Jurgis pri svojom sne ostal a po absolvovaní leteckej školy začal v roku 1974 lietať v litovskom akrobatickom klube. Vďaka svojmu talentu a odhodlaniu sa stal známym, čo mu dopomohlo  byť aj súčasťou elitného reprezentačného tímu svojej krajiny.

Kairys Jurgis
Neuveriteľné akrobatické kúsky v podaní akrobata z Litvy