Hlavný organizátor, Slovenská letecká agentúra (SLLA) z Banskej Bystrice sa rozhodla založiť v roku 2019 tradíciu nového leteckého sviatku na Letisku v Piešťanoch. Aj keď vlani počasie nevyšlo celkom na jednotku a lietalo sa len v sobotu, na svoje si prišli nielen leteckí nadšenci, ale i rodiny s deťmi a všetci milovníci dobrej zábavy a adrenalínových aktivít. Dobrá správa je, že druhý ročník Festivalu letectva v Piešťanoch sa nezadržateľne blíži a ponúkne niečo, čo sme na Slovensku ešte nezažili. O tom, čo organizátori chystajú v dňoch 8. až 10. mája 2020 na piešťanskom letisku sme sa porozprávali s riaditeľom SLLA Hubertom Štoksom. 

Domáci aj zahraniční fanúšikovia letectva sú skalnými návštevníkmi najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku, Medzinárodných leteckých dní SIAF na Sliači. Aká je hlavná myšlienka Festivalu letectva v Piešťanoch?

Festivalom letectva v Piešťanoch si chceme pravidelne, v mesiaci máj, pripomínať významné jubileá, priniesť atraktívny letový program a zároveň ponúknuť atrakcie pre všetky vekové skupiny. V minulom roku sme vzdali hold generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, keď uplynulo 100 rokov od jeho tragického úmrtia. Tento rok bude podujatie venované celoslovenskej spomienke na 75. výročie konca 2. svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom. Pripomenieme si aj 140. výročie narodenia M. R. Štefánika.

Keby ste mali porovnať SIAF a Festival letectva, v čom je medzi nimi najväčší rozdiel? 

Hoci má Letisko Sliač  atraktívnu polohu, potrebnú infraštruktúru aj bohatú históriu, je to vojenské letisko. Preto sú naše možnosti pri organizácii SIAF-u oklieštené a musíme sa riadiť prísnymi pravidlami. V Piešťanoch môžeme ponúknuť  ľuďom to, čo sa nedá zrealizovať na Sliači. Som rád, že sa nám už v rámci druhého ročníka Festivalu letectva darí napĺňať náš sen – prvú nočnú leteckú šou, aká na Slovensku ešte nebola. Pozvali sme pilotov jednotlivcov aj akrobatické skupiny, ktoré využívajú pri svojich vystúpeniach tečúce svetlá, rôzne dymové a pyrotechnické efekty. Také, ktoré vymaľujú piešťanské nebo po zotmení…

Patria nočné letové vystúpenia pred očami divákov k bezpečným? 

Lietanie nočných letových ukážok s použitím svetelných efektov a pyrotechniky je určite niečo, čo tu ešte nebolo. Nemožno však tvrdiť, že by sme boli na Slovensku úplne „zaostalí”, pretože ani v európskom meradle to nie je až taká bežná vec. Tento druh lietania úplne „logicky” vo svojich počiatkoch narazil na vžité zásady, pravidlá bezpečnosti, predpisy a nariadenia. Jeho promotéri však cieľavedome išli za svojím cieľom.  Aj v Piešťanoch si preto budeme môcť konečne premiérovo pozrieť nočnú leteckú šou na vlastné oči. Napríklad, aj vďaka špičkovému akrobatickému pilotovi Marekovi Choimovi z Poľska. Samozrejme, s dodržaním všetkých potrebných bezpečnostných pravidiel. 

Môžete prezradiť návštevníkom Festivalu letectva v Piešťanoch, čo si majú predstaviť pod pojmom „nočná letecká šou“?

Nočnú leteckú šou vo svojej premiére odštartujeme prvý festivalový deň. Znamená to, že v noci sa bude lietať len v piatok, 8. mája. Piatkový moderovaný program bude rozdelený do troch etáp – deň, súmrak a noc. Nočnej leteckej šou bude predchádzať vypúšťanie balónov ponad Piešťany. Pre návštevníkov sa brány piešťanského letiska otvoria popoludní. Sobota a nedeľa pôjdu v štandardnom režime tak, ako sme zvyknutí na iných leteckých podujatiach. Už môžem prezradiť, že pozvanie do Piešťan prijali účastníci, ktorí sú na nočné letecké podujatia zvyknutí a vybavení potrebnou technikou. Letecké esá, akými sú Zoltán Veres či Marek Choim, predvedú svoje akrobatické kúsky doplnené svetelnými efektmi či svetlicami. Na piešťanskom letisku sa zároveň predstavia mnohí účastníci vo svojej premiére. Všetky tri festivalové dni budú sprevádzané tematickým kultúrnym programom.

Aké novinky v rámci podujatia chystáte? Prídu si na svoje aj deti, prípadne tínedžeri?

Na letisku bude rozsiahly Aerosalón, ktorý ponúkne bohatú výstavu rôznych typov lietadiel. Zároveň pripravujeme obrovskú rodinnú a detskú arénu pod názvom „Kaufland detský letecký festival“. Tínedžeri sa zabavia vďaka youtuberom, Y-Games či Cosplay. Občerstvenie chceme vystavať formou čoraz viac vyhľadávaného Street Foodu.

Čo by ste odkázali návštevníkom, ktorí sa chystajú vaše podujatie navštíviť?

Ja osobne sa už teraz neviem dočkať, ako prvá nočná letecká šou dopadne. Mám voči tomu veľký rešpekt, pretože aj pre nás je to niečo nové. So spoluorganizátormi však robíme všetko preto, aby všetci návštevníci odchádzali s tými najlepšími zážitkami. Všetkých srdečne pozývam. Bude to jedinečný zážitok. 

Facebook
YouTube
Instagram