Francúzske múzeum posiela do Piešťan historickú lahôdku

Európske múzeum stíhacieho letectva, ktoré sa nachádza vo francúzskom meste Montélimar  posiela na Festival letectva do Piešťan historický kúsok, lietadlo OV-10 Bronco vo farbách amerického námorného zboru. Návštevníci sa môžu tešiť v dňoch 6. až 8 mája na dynamickú ukážku tohto stroja počas dňa i za súmraku. Dvojmotorové turbovrtuľové lietadlo s krátkym vzletom a pristátím bolo vyvinuté v 60. rokoch minulého storočia a skonštruoval ho Zbor Námornej pechoty Spojených štátov. Prvý sériový OV-10A bol objednaný v roku 1966 a jeho prvý let sa uskutočnil v auguste 1967. Bronco patriaci americkým Mariňákom bol vďaka svojím dobrým vlastnostiam používaný na blízku podporu pre protipartizánske špeciálne operácie. Lietadlo bolo schopné lietať v malých výškach s malými polomermi otáčania, preto sa využívalo aj do kopcovitých hornatých terénov.

Letecký útvar Ministerstva vnútra SR v Piešťanoch na statike i vo vzduchu

Okrem účastníkov Vzdušných síl OS SR budú môcť návštevníci Festivalu letectva už tento víkend obdivovať aj lietadlá a vrtuľníky z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Na statike piešťanského letiska zaujmú svoju pozíciu Airbus A319 a Fokker 100. Ďalšiu dvojicu týchto lietadiel uvidíme počas sobotňajšieho otváracieho ceremoniálu vo vzduchu. Po úvodnom prelete zamieria do Brezovej pod Bradlom, kde sa uskutočnia celoslovenské spomienkové slávnosti pri príležitosti 103. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.  V Piešťanoch nebudú chýbať tradičné ukážky vrtuľníka Mi-171 spolu s Hasičským a záchranným zborom.

Airbus A319 a Fokker 100

Festival letectva – to je  jedinečná príležitosť vidieť lietadlá, ktoré v rokoch 2015 – 2017 nahradili  Tupolevy Tu-154M a Jakovlevy Jak-40. Ako náhrada za Tupolevy boli zakúpené dva Airbusy A319-115 (ACJ) OM-BYA.  Lietadlá majú k dispozícii tri palubné konfigurácie: VIP modul s 34 miestami pre cestujúcich, dopravnú verziu so 74 miestami na sedenie a ako lietajúcu nemocnicu s piatimi lôžkami a miestom pre zdravotný personál. Ďalšie dve lietadlá, ktoré nahradili dvojicu Jakovlevov Jak-40 sú Fokkre 100 OM-BYB a OM-BYC. Okrem prepravy ústavných činiteľov, plní letka aj úlohy pri evakuácii občanov z ohrozených oblastí, prepravu pacientov, a v prípade potreby zabezpečuje prevoz našich vojakov a policajtov na zahraničné misie. Všetky lietadlá vládnej letky lietajú v zaujímavej farebnej schéme – s podobizňou generála Milana Rastislava Štefánika na zadnej časti trupu.

Vrtuľník Mi-171

Je verziou úspešného typu vrtuľníka Mi-8, ktorý bol uvedený do prevádzky začiatkom 60. rokov minulého storočia a od roku 1967 bol používaný aj u nás. Patrí do kategórie lietadiel s hmotnosťou nad 5 700 kg. Je v transportnom variante, ktorý je určený na prepravu osôb a nákladu. Vrtuľník Mi-171 Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR spĺňa všetky požiadavky, ktoré vyplývajú z potrieb integrovaného záchranného systému pre poskytovanie pomoci osobám v tiesni a pri odstraňovaní následkov prírodných pohrôm a katastrof. Zároveň je využívaný na zabezpečenie činnosti špeciálnych policajných jednotiek. Tieto vrtuľníky boli ako prvé na Slovensku vybavené prostriedkami pre nočné videnie, ktoré posádky využívajú pri nočných letoch od roku 2004.

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach:

Facebook
YouTube
Instagram

Vstupenky na túto unikátnu akciu sú už v predpredaji dostupné tu: