Ste pripravení na jedinečnú nočnú leteckú šou, aká na Slovensku ešte nebola? Už len pár dní nás delí od Festivalu letectva v Piešťanoch, počas ktorého zažijete to, čo ste na slovenských leteckých podujatiach ešte nikdy nezažili. Parádne výkony účastníkov budete môcť sledovať počas dňa, šera alebo v noci. Po zotmení vás uchváti dronová šou so sto dronmi, ale aj najväčšia pyrotechnická a laserová šou. Stále sa vám máli? O pár dní vám prezradíme čerešničku na festivalovej torte, ktorú si pre vás organizátori piešťanského leteckého festivalu prichystali tento rok.

Aby sme vás naladili na tú správnu leteckú atmosféru, v krátkom rozhovore sme vyspovedali riaditeľa Slovenskej leteckej agentúry, hlavného organizátora FLP, Huberta Štoksu. Prezradil nám, prečo by ste na piešťanskom letisku nemali už nasledujúci víkend, v dňoch 6. až 8. mája 2022, chýbať.

Organizačný tím má pred sebou posledný náročný týždeň príprav. Návštevníkom ste okrem denného leteckého programu pripravili aj špeciality, ktoré uvidia v noci. Môžete nám povedať niečo viac?

Sledujeme trend leteckých šou zo zahraničia, preto sme sa rozhodli priniesť niečo nové aj na Slovensko. Zaujímavá je už len skutočnosť, že sa bude lietať v niekoľkých fázach – do západu slnka, za šera a, samozrejme, v noci. Jednotliví účastníci sú rozdelení do programu podľa toho, akými povoleniami disponujú. Niektorí sú spôsobilí lietať len počas dňa, iní sú so svojím vybavením priam stvorení práve na nočnú leteckú šou. Nie je to ale všetko. Spolu s partnermi sme pre návštevníkov pripravili ozajstný bonbónik v podobe nočnej dronovej šou so sto dronmi a najväčšiu pyrotechnickú a laserovú šou.  

Predstava sto dronov vo vzduchu za tmy znie zaujímavo. Ako sa dá niečo také zorganizovať? Iste si to vyžaduje profi partnera a koordináciu mnohých zložiek. 

Myšlienku dronovej šou sme začali rozvíjať pred rokom, keď sa podobný program objavil na zahraničných leteckých podujatiach.  Zisťovali sme, či existujú nejakí prevádzkovatelia, ktorí by niečo podobné mohli prísť urobiť aj k nám na Festival letectva.  Našli sme českú spoločnosť SPECTRUM BRANDS, s.r.o., ktorá túto výzvu prijala. Zorganizovať premiérovú dronovú šou je veľmi náročné. Nielen po legislatívnej stránke, ale zároveň aj na programovanie a zmenežovanie celého konceptu. Treba premyslieť, ako to bude celé fungovať v priestore, predsa len, hovoríme o nočnom programe za účasti divákov. Všetko musíme pripraviť s najväčším ohľadom na bezpečnosť návštevníkov, ktorá je pre nás počas každého leteckého podujatia najdôležitejšia.

Môžete prezradiť aj niečo konkrétne, na čo sa môžu návštevníci v rámci dronovej šou tešiť? 

Fanúšikov Festivalu letectva pravidelne informujeme o účastníkoch, ktorí sa predstavia nielen cez deň, ale aj v noci. Po zotmení nás čaká dynamická šou v podaní pilotov či paraglajdistov s laserami a pyrotechnikou, ktorými budú osvetľovať piešťanské nebo. Pri niektorých bude pyrotechnika odpaľovaná zo zeme, čím sa vytvoria akési prekážky, pomedzi ktoré budú lietať. V polovici nočného leteckého programu sa začne dronová šou. Predstavte si hromadný štart svietiacich sto dronov v sprievode hudby, ktoré budú na nebi vytvárať rôzne dynamické tematické obrazce  a symboly. Každý bude mať približne 40 až 60 metrov. Po pristátí dronov sa predstavia ďalší účastníci na svojich lietadlách alebo padákoch. Vyvrcholením nočného programu bude laserová a pyrotechnická šou.   

Počas nášho rozhovoru  ste prezradili, že laserová šou bude jednou z tých pompéznejších. Aj  tá si určite vyžaduje maximálnu koordináciu a sústredenie všetkých zložiek. 

Určite áno. Urobíme všetko preto, aby si návštevníci odniesli z Festivalu letectva len tie najlepšie zážitky. Laserová šou bude pozostávať z desiatich vysokovýkonných laserov, ktoré budú robiť lúčovú šou do hudby. Všetko bude doplnené pyrotechnickými efektmi a výkonnými svetelnými hlavami. Hudba, melódia a svetelné efekty sa budú navzájom dopĺňať a vytvárať jeden kompaktný celok. Som rád, že aj v tomto prípade môžeme spolupracovať s ozajstnými profesionálmi, lídrami vo vytváraní efektov a laserovej technike v Európe, so spoločnosťou KVANT, spol. s. r. o. Pokiaľ ide o pyrotechnické efekty, o tie sa postará DETONICS S.A. s.r.o.

Čo by ste popriali návštevníkom Festivalu letectva?

V prvom rade všetkých fanúšikov lietania pozývam do Piešťan. Po dvoch rokoch pandémie koronavírusu a rôznych opatrení sa môžeme konečne nadýchnuť a vychutnať si tri dni skvelého programu. Organizačný tím pracuje naplno, aby sme si všetci tohtoročný Festival letectva užili a z letiska odchádzali plní zážitkov. Prajem si dobré počasie, plynulú organizáciu a hlavne, usmiatych a spokojných návštevníkov. Tešíme sa na všetkých. 

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach:

Facebook
YouTube
Instagram

Vstupenky na túto unikátnu akciu sú už v predpredaji dostupné tu: