Shark

Slovenská liga aviatikov o.z.

SHARK UL je rýchly, kompozitový karbónový letúň kategórie UL s tandemovým usporiadaním sedadiel a s priestrannou kabínou. SHARK UL je držiteľom mnohých svetových ocenení a rekordov. Bol uznaný ako najrýchlejší sériovo vyrábaný ultralight sveta.

SHARK UL je vyspelý, konštrukčne vysoko stabilný, bezpečný, pevný a osvedčený letúň s vynikajúcimi letovými výkonmi a s veľmi priateľskými a predvídateľnými letovými vlastnosťami. V súčasnosti, po viac ako 10-tich rokoch výroby a priebežného rozširujúceho vývoja, prechádza SHARK UL rozsiahlym programom vývoja a implementácie ďalších významných vylepšení a inovácií, v rámci výskumno-vývojového projektu podporovaného z fondov Európskej únie. SHARK UL je dielom špičkových slovenských a českých odborníkov. Vyrába sa v Senici. Dosiaľ bolo vyrobených viac ako 110 kusov. Vyváža sa do celého sveta.

Vystavený kus má výrobné číslo 061. jedná sa o experimentálny prototyp lietadla SHARK UL so zástavbou preplňovaného motora ROTAX 914 UL od nórskeho úpravcu motorov EDGE PERFORMANCE,  s výkonom 84,5 kW (115 koní) a 144 Nm (106 ft. lb.) Testovaná motorizácia umožňuje vystavenému lietadlu vďaka jeho absolútnej aerodynamickej čistote, malej čelnej ploche a rýchlostnej optimalizácii draku dosahovať dlhodobú maximálnu cestovnú rychlosť s istotou presahujúcu 300 km/h (!), pri spotrebe približne 7,5 l/100 km automobilového benzínu. SHARK UL je preto vhodný aj na dlhé lety v letových hladinách, na trasové úseky presahujúce 2000 km, a to aj pri maximálnom zaťažení. Napriek dosahovaným špičkovým rýchlostiam je letúň optimalizovaný na stabilný a bezpečne riaditeľný let aj vo veľmi nízkych rýchlostiach.  Finále, teda záverečné priblíženie v pristávacej konfigurácii, sa aj s bezpečnou rezervou rýchlosti pre poryv vetra typicky vykonáva pri vzdušnej rýchlosti 100-110 kmh (TAS). Výstavený vývoj zástavby experimentálnej motorizácie a realizované aerodynamické optimalizácie draku lietadla smerujú k zvýšeniu návrhových rýchlostí draku lietadla pre dosahovanie ešte vyšších rýchlostí pri súčasnom ďalšom zvýšení pevnosti draku lietadla a ďalšom zlepšení už aj tak exceletných výkonov lietadla SHARK UL. Samozrejmosťou je vybavenie záchranným balistickým systémom, najvyspelejšou avionikou Garmin alebo Dynon, záložnými prístrojmi, autopilotom, odpovedačom módu S, ELT, a ďaľším.

Vlastnosti a výkony tohoto lietadla zaujali svetového rekordéra a šampióna v leteckej akrobacii pána Zoltána VERESA natoľko, že sa dokonca stal jedným zo spokojných vlastníkov a užívateľov lietadla SHARK UL.

Model SHARK
KrajinaSlovenská republika
PrevádzkovateľSlovenská liga aviatikov o.z.
Celková dĺžka (m)6,85
Výška (m)2,51
Rozpätie krídel (m)7,9
Maximálna vzletová hmotnosť (kg)600
Dostup (m) 4000
Dolet (km)2200
Maximálna rýchlosť (km/h)320
Menu

This content will appear inside a popup…