Nielen mužské, ale aj ženské osadenstvo si príde v dňoch 6. až 8. mája na Festivale letectva v Piešťanoch určite na svoje. Charizmatický a jedinečný akrobatický pilot z Čiech, bývalý bojový pilot Vzdušných síl AČR i šampión a majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race Martin Šonka, opäť predvedie všetkým návštevníkom dych-vyrážajúce manévre a ukážkovú pilotáž na svojom stroji Extra 330.

V roku 2019 ho mohli návštevníci obdivovať nielen na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF, ale aj v rámci prvého ročníka Festivalu letectva. V tom istom roku zároveň predviedol niekoľko vzdušných manévrov nad Dunajom, keď podletel Most SNP a Starý most v Bratislave. V časoch pandémie nechýbal v projekte MLD SIAF online ako hosť v štúdiu, keď rozprával o svojej kariére a láske k lietaniu.

Martin Šonka už viackrát slovenským fanúšikom dokázal, že patrí k svetovej špičke leteckej akrobacie. Jeho sólo vystúpenia sú vždy výnimočným zážitkom, preto si z leteckých podujatí neraz odnáša vzácne ocenenia za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva.

Na tohtoročnom Festivale letectva v Piešťanoch opäť predvedie, čo dokáže s lietadlom Extra 330. Návštevníci sa môžu tešiť na figúry v minimálnej rýchlosti, cúvanie, rotáciu okolo všetkých troch osí, maximálnu rýchlosť a pod.,“ objasňuje riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Český pilot má rád všetko, čo má motor. Obľubuje svoju motorku, ktorou sa vie túlať po krajine, a ako sám tvrdí, je to preňho super relax a vyčistenie hlavy. Má skúsenosti aj s natáčaním kaskadérskych kúskov na letisku v Poprade, keď letel len niekoľko metrov nad zemou, zatiaľ čo pod ním bol monopost F1. Hoci na piešťanskom letisku nebude pretekať s formulou F1, návštevníci sa majú aj tak na čo tešiť.

Kto je Martin Šonka?

Už pred ukončením strednej školy sa zaujímal o všetko, čo lieta. Rád si pozeral knihy o letectve a s obľubou počúval svojho otca, ktorý mu rozprával o lietadlách. Keď mal 17 rokov, z našetrených korún si po prvý raz vyskúšal prelet v motorovom klzáku Vivat nad mestom Tábor. Práve to bol ten moment, keď sa v ňom začala rozvíjať láska na celý život. V roku 1997 nastúpil na Vojenskú akadémiu v Brne v odbore pilot bojového lietadla, ktorú v roku 2001 ukončil bakalárskymi skúškami. V rokoch 2001 až 2005 študoval na univerzite v Pardubiciach odbor Manažment, marketing a logistika v doprave. Akrobatické lietanie na vetroňoch a motorových lietadlách mu priniesli prvé úspechy v podobe majstra republiky. Po nich prišla ponuka byť členom českého reprezentačného tímu.  V októbri 2009 získal Superlicenciu na preteky Red Bull Air Race a v decembri toho istého roku bol prijatý medzi členov elitnej skupiny 15 top pilotov sveta. Prvýkrát vyhral preteky Red Bull Air Race  v roku 2017 v Abu Dhabi. Hneď v nasledujúcom roku si po prvý raz vo svojej kariére zo súťaže Red Bull Air Race odniesol titul majstra sveta.